RSS feed for maya chandler

maya chandler has written 86 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Closer

    Closer

    ★★★★★

    love is a ruthless game.

  • Jenny Slate: Stage Fright

    Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★★

    there is no other television variety specials. this is the only one.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    i will definitely be manic-ly text the playwright/director theater major who lives in nyc i had a fling with this summer tonight. fuck you noah bambauch.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    i’ve waited years to see this because i wanted to experience it in theaters, and oh lord it was worth the wait

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    reasons why this film is fantastic: it features my go to karaoke song, you oughta know, as the film’s karaoke song!

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    i haven’t felt a joy like this from a movie probably since lady bird. beanie feldstein for best supporting actress 2020! olivia wilde for best director 2020! all the amazing screenplay writers for best original screenplay 2020! god i love this movie.

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

    literally speechless. best live pop performance of all time.

  • Leaving Neverland

    Leaving Neverland

    ★★★★★

    fuck michael jackson.

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    a week ago i went on what i call my “before sunrise” date. it was perfect. never in my life would i think i could have anything similar to that experience. something else happened and now i swear im destined to be with that boy, even though it’s probs not. anyways. maybe so. im hoping i get my full trilogy.

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★★

    every other romance film has been found DEAD!!!! in a ditch!

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★★

    probably my favorite of 2019. elizabeth moss portrays the best performance i’ve ever seen. perfect.

  • Private Life

    Private Life

    ★★★★★

    wow. i shall say this over and over again, kathryn hahn is our nation’s most underrated actress