Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry