• Luther: The Fallen Sun

    Luther: The Fallen Sun

    ★★½

    Luther: The Fallen Sun was so ridiculous and non-sensical but often fun and Idris Elba's screen presence as usual elevates the whole thing. This movie is meant only for devout fans of the series.

  • An Action Hero

    An Action Hero

    ★★

    Finally finished An Action Hero and didn’t work for me at all. It's such a nothing movie and didn’t have that “wow it's so clever” factor yall hyped it up to be.

  • Iratta

    Iratta

    ★★★

    Iratta is a pretty good whodunit thriller that goes to some very dark & unexpected places. Joju George gives a really terrific performance as twins who are polar opposites, a masterclass of physicality and emotional subtlety.

  • Tom Clancy's Without Remorse

    Tom Clancy's Without Remorse

    ★★★½

    A mostly enjoyable '90s throwback actioner with Michael B Jordan elevating the material tenfold, his screen presence is truly like no other.

  • I Want You Back

    I Want You Back

    ★★★

    a good rom-com.. i feel joy

  • The Hangover Part II

    The Hangover Part II

    ★★½

    re-watching the hangover solely to thirst over bradley cooper and i’m only slightly ashamed

  • The Contractor

    The Contractor

    ★★★

    Started off a bit slow, but picks up the pace once the action starts about midway through the runtime. The cast definitely does a lot of heavy lifting and the action sequences, especially the gunfights are pretty solid. Don't recommend it or anything, but if u want a serviceable action thriller that's very disposable, here you go.

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★½

    watching youtube tutorials on how to get bradley cooper’s hairstyle from the hangover.

  • The Outfit

    The Outfit

    ★★½

    feels more like a stage play than an actual movie, also it just gets sillier and sillier as it goes on.

  • Plane

    Plane

    ★★★

    another solid 3 star cinema by Gerard Butler.

  • Watcher

    Watcher

    ★★★

    Not totally sold on the ending, but overall Chloe Okuno's first feature, Watcher was a tense, unsettling psychological thriller with a great Maika Monroe performance. Very taut, lean, every moment executed with precision and purpose.

  • The Siege

    The Siege

    ★★½

    Uneven and messy movie but I just really like Denzel Washington. He makes anything watchable. The man had screen presence to spare.