RSS feed for Maybe Ryan
  • Blackhat

    Blackhat

    ★★★★★

    Watched on my approximation of the director's cut.

  • The Love Eterne

    The Love Eterne

    ★★★★★

    Like all the greatest musicals, this operates on a fine balance between artifice and emotion; this just happens to foreground it, elevating its queerness to text and giving its affection to the outsiders: women, the poor, the servants. In its commitment to subverting tradition, it feels like a revolution.

  • Fantômas

    Fantômas

    ★★★★½

    I can't think of a director who brings forth a decisive moment, a hazy but unmistakable turning point, as well as Feuillade, who disrupts his procession of stable (but endlessly dynamic) frames with just the slightest pan. The smallest gestures from actors speak volumes.

  • His Girl Friday

    His Girl Friday

    ★★★★★

    Best use of "Once Upon a Time" ever.

  • High and Low

    High and Low

    ★★★★★

    In essence, High and Low really is building entirely to the scene in the GI bar. Though there are numerous scenes of interaction with the lower depths and sequences with large groups of people, this is the first time that the viewer is truly presented with the masses that Gondo and the police have been insulated from. Of course, there is a great deal of narrative import that occurs, but even more important is the clash between texture — loud…

  • Safe

    Safe

    ★★★★½

    Another kind of addiction.

  • Double Gentlemen

    Double Gentlemen

    ★★★★

    A French Mikey and Nicky, only half as grimly fatalistic and a million times more opaque. Guess which one I love more.

  • Like Someone in Love

    Like Someone in Love

    ★★★★★

    There aren't many imposed time limits in either this or in the context of Kiarostami's sadly curtailed career, but throughout there's the sense of the director and his characters running out of time. The need to complete a sordid assignment, to replace a drive belt, to translate a few lines: none of these are given specific deadlines, but the characters nevertheless rush forward trying to get them over with. In their midst is Takashi, who has nothing but time: time…

  • Hanagatami

    Hanagatami

    ★★★★½

    "If war is worth dying for, so is a festival!"

  • Differently, Molussia

    Differently, Molussia

    ★★★★

    Reel viewing order: 6, 3, 9, 8, 4, 5, 7, 2, 1

  • Cemetery of Splendour

    Cemetery of Splendour

    ★★★★★

    "Time left unused is the longest time."

  • Romancing in Thin Air

    Romancing in Thin Air

    ★★★★½

    I can't decide if this is To's Singin' in the Rain or Goodbye, Dragon Inn; maybe it's both.