Sort by

Melisa has logged 80 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
27
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
9 Songs

9 Songs

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hidden Face

The Hidden Face

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Recalled

Recalled

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Malena

Malena

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Single Girl

A Single Girl

1995
×
★★
Edit this entry  
21
Our Mothers

Our Mothers

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Eden

Eden

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Old

Old

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
Edit this entry  
13
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unfriended

Unfriended

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Past

The Past

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry