Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Melisa

Melisa

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Melisa
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Melisa’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Before Sunrise

    Before Sunrise 1995

    ★★★★★ Rewatched by Melisa 09 Aug 2022

    cried myself to sleep

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★★ Rewatched by Melisa 08 Aug 2022

    Really. I just watch my favorite movies over and over

    i keep watching this movie over and over as if i were stuck in a never ending vicious cycle please HELP!!!!

  • The Waiting Room

    The Waiting Room 2003

    ½ Watched by Melisa 08 Aug 2022 1

    filmdeki kadin dusmanligi saka midir?

  • Between Two Worlds

    Between Two Worlds 2021

    ★★★½ Watched by Melisa 07 Aug 2022

    damn bitch yall live like this?
    -Juliette Binoche (2021)

  • Destiny

    Destiny 2006

    ★★★ Rewatched by Melisa 04 Aug 2022 1

    bu benim kaderim kaderim benim bu

  • Happening

    Happening 2021

    ★★★★ Watched by Melisa 04 Aug 2022 1

    ac karnina izlemeyin.. sinefil olucam derken canimdan oluyordum diye benn

  • Mysterious Skin

    Mysterious Skin 2004

    ★★★★½ Watched by Melisa 03 Aug 2022

    i'm never gonna be the same again

  • Another Round

    Another Round 2020

    ★★★★½ Watched by Melisa 03 Aug 2022

    ♪ what a life, what a night, what a beautiful, beautiful ride ♪

  • Stand by Me

    Stand by Me 1986

    ★★★★★ Watched by Melisa 02 Aug 2022

    lexi and fez were right—this was sad :(

  • Persepolis

    Persepolis 2007

    ★★★★½ Watched by Melisa 01 Aug 2022

    “Atatürk gibi yapacağım. İran’ı modernleştirip cumhuriyeti kuracağım.”

    çok tanıdık hisler dolu film..

  • Drive My Car

    Drive My Car 2021

    ★★★★½ Watched by Melisa 05 Jul 2022

    bitirmem 4 (d o r t) gun surdu

  • Reprise

    Reprise 2006

    ★★★★½ Watched by Melisa 03 Jul 2022

    joachim trier, thanks for the depression luv

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.