Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ivan Mark Balmaceda

Ivan Mark Balmaceda

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Ivan Mark
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Ivan Mark’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Whether the Weather is Fine

    Whether the Weather is Fine 2021

    ★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 26 Feb 2022 1

    A HAUNTING FAIRYTAIL TO THE LOSS OF EQUANAMITY.

    Kun Maupay it Panahon (Whether the weather is fine) starts not as an absurdist and surrealist ode to the topic that it discusses: the Yolanda Tragedy, but rather a contrapuntal experience with its imagery and sound design imposing two different tones sarcastically, almost hauntingly.  

     The film then proceeds on superseding narrative exposition to a point of contextualizing metaphors through its characters and allegorizes societal trauma. Its elaborate set design played well…

  • The Woman Who Left

    The Woman Who Left 2016

    ★★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 11 Feb 2022

    I FEEL LIKE PWEDE NA AKONG MAMATAY AFTER BEING ABLE TO FINISH THIS FILM! :)

    Coming in this film, i thought lav’s cinematography with his films would be breathtaking since he’s known for long takes and static shots; but his appalling yet invigorating framing in a world that’s devoid of color, and music approaches a revelation of truth and reality. 

    Ang galing din kasi hindi ako nabagot,, medyo ineexpect ko na makakatulog or aantukin ako pero there’s something about his…

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal 1957

    Watched by Ivan Mark Balmaceda 10 Feb 2022

    So much love for this film!!! I love delving into topics about religion and rumination on life, death, and life beyond death.

  • Dream Work

    Dream Work 2001

    ★★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 14 Jan 2022

    Nakaka-hypnotize mamshie 🥲 borderline hilo ng may malalang pagkamangha! 🥰 so soooo sooo much love for tscherkassky  😭😭😭

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    Watched by Ivan Mark Balmaceda 02 Jan 2022

    Di ko alam if oa na minsan si leo sa acting nya pero hmmm

  • Arisaka

    Arisaka 2021

    ★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 11 Dec 2021

    Maja salvador is gold!! Editing and cinematog could’ve been better but the story’s too real for it not to be a spectacular one!!! ❤️❤️❤️ Loved the metaphors and the ending’s quite haunting as well!!! Kahit na may pagka-game of thrones (aria) inspired yung concept nung names ni mariano,, it is a great comeback for mikhail considering that his prevs films are meh

  • I Need More Than Tofu and Other Vegetables

    I Need More Than Tofu and Other Vegetables 2021

    ★★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 06 Dec 2021

    🥲🥲 grabi na talaga 😭😭

  • The Gossips of Cicadidae

    The Gossips of Cicadidae 2021

    ★★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 06 Dec 2021

    Shet :(( iba na talaga ang isang vahn pascual 😭 AT GRABE DIN SI ALLEISON HA 😭 IBANG ALLEISON DIMATULAC ANG MAKIKITA SA PELIKULANG ITO! Graaaabiii!!

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red 1994

    ★★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 23 Nov 2021

    Faveeeeee

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue 1993

    ★★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 22 Nov 2021

    Ganda ng mga cuts ugh

  • Brokeback Mountain

    Brokeback Mountain 2005

    ★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 24 Oct 2021

    Raunchyyy 🙂

  • Fight Club

    Fight Club 1999

    ★★★★★ Watched by Ivan Mark Balmaceda 24 Oct 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    First i was reluctant to watch dis film since alam ko namang oozing with testosterone itong film na ‘to pero shuta grabe naman yung plot twist mamah! 🥲 buti never akong naspoil shutanayan HAHHAHAHA

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 17
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro