RSS feed for Iván

Iván has logged 254 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
Edit this entry  
20
News from Home

News from Home

1977
×
Edit this entry  
19
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
Edit this entry  
18
C3M – Cinemateca del Tercer Mundo

C3M – Cinemateca del Tercer Mundo

2011
×
Edit this entry  
14
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Family Submerged

A Family Submerged

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Invierno 3025

Invierno 3025

2016
×
Edit this entry  
13
Gulliver

Gulliver

2015
×
Edit this entry  
13
Noelia

Noelia

2012
×
Edit this entry  
13
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★½
Edit this entry  
12
Detention

Detention

2011
×
Edit this entry  
10
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Los hipócritas

Los hipócritas

2019
×
Edit this entry  
07
En Dirigeable sur les Champs de Bataille

En Dirigeable sur les Champs de Bataille

1919
×
Edit this entry  
06
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Edit this entry  
03
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
Edit this entry  
03
Romeo and Juliet in the Snow

Romeo and Juliet in the Snow

1920
×
Edit this entry  
02
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cure

Cure

1997
×
Edit this entry  
28
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Blood

Blood

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fever

Fever

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
Edit this entry  
24
The Daughters of Fire

The Daughters of Fire

2018
×
Edit this entry  
22
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
22
Deep Red

Deep Red

1975
×
Edit this entry  
22
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
Edit this entry  
21
La deuda

La deuda

2019
×
Edit this entry  
20
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Edit this entry  
20
Álamos talados

Álamos talados

1960
×
Edit this entry  
17
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
Edit this entry  
17
The Terrace

The Terrace

1963
×
Edit this entry  
16
The Hand in the Trap

The Hand in the Trap

1961
×
Edit this entry  
16
La caída

La caída

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Useful Life

A Useful Life

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Could See a Puma

Could See a Puma

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tranny Fag

Tranny Fag

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
Edit this entry  
08
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Chocolat

Chocolat

1988
×
Edit this entry  
05
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Chubut, Libertad y Tierra

Chubut, Libertad y Tierra

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Pacto de silencio

Pacto de silencio

2006
×
Edit this entry  
28
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
Edit this entry