Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
You Are Not I

You Are Not I

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
18
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
When Pigs Fly

When Pigs Fly

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★½
Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Redbelt

Redbelt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wise Kids

The Wise Kids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry