2019

Ivy Allie Ivy Allie’s year in review

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Child's Play

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • Wanda

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★★

  • Burning Bush

    ★★★★

  • The Secret Cinema

    ★★★★

  • A Serious Man

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 32 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Who Framed Roger Rabbit

Jun 28

Last Film

Once Upon a Time… in Hollywood

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
21 films
Comedy
12 films
Sci Fi
7 films
Thriller
6 films
Horror
5 films
Action
5 films
Fantasy
4 films
Crime
4 films
Romance
4 films
Mystery
3 films
USA
27 films
UK
7 films
Canada
2 films
France
2 films
Mexico
2 films
Ireland
1 film
China
1 film
Spain
1 film
Czechia
1 film
English
30 films
Spanish
8 films
German
3 films
Vietnamese
2 films
Italian
2 films
Russian
1 film
Swahili
1 film
Urdu
1 film
Czech
1 film
Yiddish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 18

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Ivy’s most liked review

The Skin I Live In

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

God damn it but I am really angry and upset right now. I don’t know honestly why I have continued to watch Almodovar’s films despite such incredibly tone-deaf stories as Tie Me Up, Tie Me Down, but this is my last one for sure. No amount of beautiful photography and…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Alien Resurrection
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Secret Cinema
Average weighted rating:

3.5

Films Ivy watched in 2019

  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Alien Resurrection
  • Toy Story 4
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Shape of Water
  • Alien³
  • Burning Bush
  • A Single Man
  • Aliens
  • A Serious Man
  • Alien
  • Wanda
  • Parasite
  • A Ghost Story
  • BlacKkKlansman
  • The Favourite
  • The Secret Cinema
  • The Holy Mountain
  • Traffic
  • Mean Girls
  • The Brainiac
  • There Will Be Blood
  • Art School Confidential
  • The Skin I Live In
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Moonlight
  • The Last Temptation of Christ
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • My Beautiful Laundrette
  • Child's Play
  • Lost Highway
  • Who Framed Roger Rabbit

World Map

Highly rated films Ivy is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Cleaners
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Primal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more