Highest rated films

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★★

  • THX 1138

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Dark Star

    ★★★★

  • House of Games

    ★★★★

  • God Told Me To

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 13 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Mulholland Drive

Jan 11

Last Film

House of Games

Feb 15

Genres, Countries & Languages

Drama
7 films
Crime
6 films
Thriller
5 films
Mystery
5 films
Sci Fi
4 films
Horror
2 films
Action
2 films
Adventure
1 film
USA
11 films
France
2 films
Canada
1 film
Sweden
1 film
UK
1 film
Denmark
1 film
English
13 films
Spanish
2 films
French
2 films
Dutch
1 film
Chinese
1 film
Cantonese
1 film
Japanese
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Ivy’s most liked review

Mulholland Drive

★★★★★

The most common approach to discussing Mulholland Drive is to compartmentalize the entire film and come up with a comprehensive explanation of how the events fit together, which parts are "real", and which parts are "dreams." In this review, I am going to argue that this is not a good…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Watchmen
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Dark Star
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

On the Ice
Average weighted rating:

3.2

Films Ivy watched in 2020

  • House of Games
  • Watchmen
  • WHAT DID JACK DO?
  • Holiday
  • Prometheus
  • Dark Star
  • THX 1138
  • God Told Me To
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Shivers
  • On the Ice
  • Mulholland Drive

World Map

Highly rated films Ivy is yet to see

  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Nine Days
  • Palm Springs
  • Promising Young Woman
  • The Father
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more