Sort by

Amelia has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dance Academy: The Movie

Dance Academy: The Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guy Who Didn't Like Musicals

The Guy Who Didn't Like Musicals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Summer of ABC Burns

The Summer of ABC Burns

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Hey! Is Dee Dee Home?

Hey! Is Dee Dee Home?

2003
×
Edit this entry  
30
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Chair

The Chair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blood Rider

Blood Rider

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry