RSS feed for Isabel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
BPM

BPM

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Window to Rosália

A Window to Rosália

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cuba and the Cameraman

Cuba and the Cameraman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bessie

Bessie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
In Love with Lou

In Love with Lou

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Edit this entry  
02
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry  
01
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Edit this entry  
25
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Just Like Our Parents

Just Like Our Parents

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Water

Water

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Earth

Earth

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Las Toninas Van al Este

Las Toninas Van al Este

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fire

Fire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Las Toninas Van al Este

Las Toninas Van al Este

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Red Road

Red Road

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dog

Dog

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry