Isabel has logged 282 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Edit this entry  
25
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Just Like Our Parents

Just Like Our Parents

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Water

Water

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Earth

Earth

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Las toninas van al Este

Las toninas van al Este

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fire

Fire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Las toninas van al Este

Las toninas van al Este

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Red Road

Red Road

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dog

Dog

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tom of Finland

Tom of Finland

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Betting on Zero

Betting on Zero

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Tomorrow

Tomorrow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Adopted

The Adopted

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Vazante

Vazante

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Henfil

Henfil

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Açúcar

Açúcar

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Napalm

Napalm

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Trust

Trust

2010
×
★★★
Edit this entry