Isabel has logged 21 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
At Land

At Land

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Secret Life of Bees

The Secret Life of Bees

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
Sand Storm

Sand Storm

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amelia

Amelia

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★
Edit this entry  
05
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★★
Edit this entry