RSS feed for Isabel

Isabel has logged 336 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Jane

Jane

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Half the Picture

Half the Picture

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Open Secret

An Open Secret

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Diary of a Provincial Girl

Diary of a Provincial Girl

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Carmen Miranda: Bananas is My Business

Carmen Miranda: Bananas is My Business

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Loveling

Loveling

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nitrate Kisses

Nitrate Kisses

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Evidentiary Bodies

Evidentiary Bodies

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Female Misbehavior

Female Misbehavior

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Place of Rage

A Place of Rage

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Where Are My Children?

Where Are My Children?

1916
×
★★★
Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hypocrites

Hypocrites

1915
×
★★★
Edit this entry  
21
Discontent

Discontent

1916
×
★★★
Edit this entry  
19
Tea for Two

Tea for Two

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
I Remember the Crows

I Remember the Crows

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lower House

Lower House

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Doppelgänger

Doppelgänger

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Boat

The Boat

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Memory of the Camps

Memory of the Camps

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
Edit this entry  
30
A Day for Susana

A Day for Susana

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bia (2.0)

Bia (2.0)

2018
×
½
Edit this entry  
28
Fabiana

Fabiana

2018
×
★★★
Edit this entry