2012

Isabel Wittmann Isabel Wittmann’s year in review

Isabel’s highest rated films

  • Hugo

    ★★★★★

  • Chicken Run

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★★★

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

    ★★★★★

  • Miss Representation

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Bus 174

    ★★★★★

  • Atonement

    ★★★★★

  • Futurama: Bender's Big Score

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Senna

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 350 Films watched
  • 29.2 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

Apt Pupil

Jan 1

Last Film

Billy Elliot

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
192 films
Comedy
129 films
Romance
105 films
Adventure
79 films
Thriller
67 films
Family
64 films
Action
60 films
Sci Fi
52 films
Fantasy
49 films
Animation
36 films
USA
309 films
UK
43 films
France
27 films
Germany
23 films
Canada
15 films
Australia
8 films
Japan
6 films
Spain
5 films
Brazil
5 films
Italy
4 films
English
337 films
French
50 films
Spanish
26 films
German
20 films
Italian
17 films
Russian
16 films
Portuguese
15 films
Japanese
13 films
Chinese
8 films
Latin
6 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Eragon
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Spice Girls : The Return of the Spice Girls Tour

Films watched in 2012

  • Billy Elliot
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Apocalypto
  • Twister
  • Flight of the Phoenix
  • The Edge
  • The White Massai
  • I Am Sam
  • American Graffiti
  • The Ides of March
  • Before Sunrise
  • A Separation
  • Great Expectations
  • The Kite Runner
  • The Class
  • Mona Lisa Smile
  • Corpse Bride
  • The Thin Red Line
  • Dirty Dancing
  • A Walk to Remember
  • The Painted Veil
  • Breakfast at Tiffany's
  • Zodiac
  • Indie Game: The Movie
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • National Treasure
  • The Shawshank Redemption
  • Get Smart
  • Flushed Away
  • Robots
  • Sleeping Beauty
  • Eragon
  • Julie & Julia
  • Rio
  • Bride Wars
  • The Time Machine
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Bee Movie
  • Pocahontas
  • The Hours
  • The Princess and the Frog
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Something Borrowed
  • WALL·E
  • Mamma Mia!
  • Love & Other Drugs
  • Monsters, Inc.
  • The Little Mermaid
  • Toy Story
  • Cars
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Devil Wears Prada
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • The Lion King
  • Beauty and the Beast
  • The House of the Spirits
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Rachel Getting Married
  • Les Misérables
  • Antz
  • It's Complicated
  • You, Me and Dupree
  • Stardust
  • Shutter Island
  • The Killing
  • What Dreams May Come
  • Vertigo
  • Witness
  • Starship Troopers
  • Day for Night
  • Super 8
  • Up in the Air
  • Jerry Maguire
  • Juno
  • Tropic Thunder
  • Elizabethtown
  • Young Adult
  • Thank You for Smoking
  • Equilibrium
  • The Year My Parents Went On Vacation
  • We Bought a Zoo
  • Rear Window
  • Get Him to the Greek
  • Dogma
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Daredevil
  • Rear Window
  • Armageddon
  • The Town
  • Good Will Hunting
  • 2012
  • Batman Returns
  • Godzilla
  • Big Fish
  • Edward Scissorhands
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Stargate
  • Resident Evil
  • The Fifth Element
  • Léon: The Professional
  • Bandidas
  • Taxi
  • The Messenger: The Story of Joan of Arc
  • View from the Top
  • Wasabi
  • Joan of Arc
  • Keep the River on Your Right: A Modern Cannibal Tale
  • Freaky Friday
  • Just Friends
  • Just Like Heaven
  • Legally Blonde
  • The Parent Trap
  • He's Just Not That Into You
  • Clueless
  • Pretty Woman
  • Cruel Intentions
  • Walk the Line
  • American Psycho
  • Morning Glory
  • Bring It On: All or Nothing
  • Look Who's Talking
  • The Man in the Moon
  • Runaway Bride
  • The Sweetest Thing
  • I Could Never Be Your Woman
  • Down with Love
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Freeway
  • Look Who's Talking Now!
  • The Beautician and the Beast
  • Look Who's Talking Too
  • The Secret Garden
  • Willow
  • Bridge to Terabithia
  • The NeverEnding Story
  • Jumanji
  • Slumdog Millionaire
  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter
  • Ladyhawke
  • A Little Princess
  • The NeverEnding Story III
  • The Indian in the Cupboard
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • High Fidelity
  • Little Children
  • Coming to America
  • Blue Valentine
  • Planet of the Apes
  • 21
  • Citizen Kane
  • Rise of the Planet of the Apes
  • 3:10 to Yuma
  • Zombie Strippers!
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Network
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Meet the Parents
  • The Name of the Rose
  • Ponyo
  • While You Were Sleeping
  • Roman Holiday
  • The Man in the Iron Mask
  • Dear John
  • An Education
  • Lord of War
  • Ice Age
  • The Number 23
  • The Bridges of Madison County
  • Before Sunset
  • Memoirs of a Geisha
  • My Girl
  • A Bug's Life
  • Swingers
  • When Harry Met Sally...
  • Babel
  • Sleepy Hollow
  • Philadelphia
  • Big
  • Marley & Me
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Sweet Home Alabama
  • Toy Story 2
  • A Single Man
  • I, Robot
  • Legend
  • Toy Story 3
  • Signs
  • The Butterfly Effect
  • Closer
  • Back to the Future Part II
  • Contact
  • The Devil's Advocate
  • Meet Joe Black
  • Moon
  • Big Daddy
  • The Princess Diaries
  • Planet of the Apes
  • Ratatouille
  • Revolutionary Road
  • Up
  • The Incredible Hulk

See all 350

Highly rated films Isabel missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Wolf Children
  • McCullin
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Laurence Anyways
  • Ernest & Celestine

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more