2014

Isabel Wittmann Isabel Wittmann’s year in review

Isabel’s highest rated films

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Hedwig and the Angry Inch

    ★★★★★

  • Dogville

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Charade

    ★★★★★

  • Persepolis

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • Man on Wire

    ★★★★★

  • Melancholia

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 290 Films watched
  • 24.2 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

The Shop Around the Corner

Jan 1

Most Watched

Noah

twice

Snow Cake

twice

Frozen

twice

Last Film

Last Action Hero

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
194 films
Comedy
68 films
Romance
58 films
Thriller
58 films
Action
40 films
Crime
37 films
Adventure
37 films
Sci Fi
31 films
Documentary
29 films
History
22 films
USA
200 films
UK
50 films
France
37 films
Germany
33 films
Denmark
16 films
Sweden
16 films
Brazil
12 films
Canada
11 films
Italy
9 films
Belgium
5 films
English
246 films
French
35 films
German
28 films
Spanish
24 films
Italian
15 films
Portuguese
13 films
Swedish
10 films
Danish
9 films
Japanese
9 films
Latin
9 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 68

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Isabel’s most liked review

Isabel’s most liked list

10 melhores de 2013 (e 5 menções honrosas)

A lista contém meus filmes preferidos do ano e não possui ordem específica. Não são necessariamente os melhores filmes e os critérios são subjetivos.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Twenty Years Later
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Oldboy
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Floresta também é gente

Films watched in 2014

  • Last Action Hero
  • Girl, Interrupted
  • Gremlins
  • The Pervert's Guide to Ideology
  • We Are the Best!
  • Ida
  • The Edge
  • Two Days, One Night
  • Begin Again
  • Brainstorm
  • Cinema, Aspirins and Vultures
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Hercules
  • Midnight Cowboy
  • Transamerica
  • A Most Wanted Man
  • A Wolf at the Door
  • Under the Skin
  • Futuro Beach
  • Oldboy
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Maps to the Stars
  • The Conversation
  • Let Them Talk A Celebration of New Orleans Blues
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Thirst
  • Being There
  • Hanna
  • The Dark Knight Rises
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Attila Marcel
  • The Babadook
  • In Cold Blood
  • Insomnia
  • Easy Riders, Raging Bulls
  • Following
  • Playing
  • Bonnie and Clyde
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Graduate
  • Jodorowsky's Dune
  • Synecdoche, New York
  • The Big Heat
  • Locke
  • Corumbiara
  • The Fall
  • Interstellar
  • The Celluloid Closet
  • Boyhood
  • The Pervert's Guide to Cinema
  • Easy Rider
  • After the Flowers
  • Nanook of the North
  • The Game
  • Terminator 2: Judgment Day
  • M
  • Harvey
  • 22 Jump Street
  • The Immigrant
  • Alien³
  • Aliens
  • Milk?
  • Man on the Moon
  • My Life in Pink
  • Glen or Glenda
  • Caché
  • Gone Girl
  • Amadeus
  • The Blue Angel
  • Reassemblage: From the Firelight to the Screen
  • Hedwig and the Angry Inch
  • A Clockwork Orange
  • Lucy
  • Hercules
  • The Iron Giant
  • Dogville
  • Snow White and the Huntsman
  • Dancer in the Dark
  • Funny Face
  • Barbarella
  • Heavenly Creatures
  • Occupation 101
  • Baby Boom
  • The Proposal
  • The Aviator
  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
  • Dazed and Confused
  • Joan Rivers: A Piece of Work
  • GoodFellas
  • Labor Day
  • A Star Is Born
  • Holiday Inn
  • Friends with Benefits
  • Young Frankenstein
  • Charade
  • Persepolis
  • Gone with the Wind
  • 28 Weeks Later
  • 28 Days Later
  • Pageant
  • Shaun of the Dead
  • Marnie
  • Kingdom of Heaven
  • Nosferatu
  • Only Lovers Left Alive
  • Empire of the Sun
  • Guardians of the Galaxy
  • The Ballad of Narayama
  • The Grand Budapest Hotel
  • Good Hair
  • Orlando
  • Match Point
  • The Help
  • Man on Wire
  • The King of Comedy
  • Lars and the Real Girl
  • The Birds
  • Melancholia
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Snowpiercer
  • Dracula
  • Barbara
  • Pi
  • Paths of Glory
  • Oculus
  • Killer's Kiss
  • Noah
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Fear and Desire
  • Enemy
  • The Normal Heart
  • Out of Africa
  • Manhunter
  • Red Dragon
  • Hannibal
  • The Silence of the Lambs
  • The Notebook
  • Death Proof
  • Moi, un Noir
  • The Mad Masters
  • Burden of Dreams
  • Fitzcarraldo
  • All Is Lost
  • Two Lovers
  • Casino
  • Working Girl
  • Blade Runner
  • 21 Jump Street
  • Planet Terror
  • How to Train Your Dragon
  • Aguirre: The Wrath of God
  • Oldboy
  • Touch of Evil
  • Magnificent Obsession
  • Stranger by the Lake
  • The Man Who Wasn't There
  • Edge of Tomorrow
  • The Fault in Our Stars
  • Stagecoach
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Sleeping Beauty
  • Godzilla
  • Maleficent
  • The Past
  • The Meaning of Life
  • The Hudsucker Proxy
  • X-Men: Days of Future Past
  • Floresta também é gente
  • O Cineasta da Selva
  • The War of the Roses
  • Heartburn
  • Yves Saint Laurent
  • Blood Simple
  • Monsters
  • Since You Went Away
  • The Way He Looks
  • Suspicion
  • Barton Fink
  • Revenge of the Electric Car
  • Miller's Crossing
  • Raising Arizona
  • Brief Encounter
  • The Lunchbox
  • The Breakfast Club
  • Adam's Rib
  • The Marrying Kind
  • Apocalypse Now
  • Children of Heaven
  • Paragraph 175
  • Made for Each Other
  • Wild Orchids
  • The Thing
  • Kinky Boots
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Snow Cake
  • Trainspotting
  • Snow Cake
  • Say Anything...
  • Noah
  • The Terminator
  • Easy A
  • The Secret in Their Eyes
  • The Wave
  • The Fountain

See all 290

Highly rated films Isabel missed

  • Over the Garden Wall
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Wild Tales
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • The Raid 2
  • Night Will Fall
  • Alive Inside

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more