2016

Isabel Wittmann Isabel Wittmann’s year in review

Isabel’s highest rated films

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Persepolis

    ★★★★★

  • Sonho de Valsa

    ★★★★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Aquarius

    ★★★★★

  • Suspense

    ★★★★★

  • The Piano

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Beaches of Agnès

    ★★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 319 Films watched
  • 26.6 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Top Hat

Jan 1

Most Watched

I Will Follow

twice

Aquarius

twice

The Piano

twice

Last Film

Singin' in the Rain

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
194 films
Comedy
74 films
Romance
60 films
Documentary
47 films
Thriller
37 films
Crime
28 films
Adventure
25 films
Action
23 films
History
20 films
Sci Fi
18 films
USA
170 films
France
58 films
UK
48 films
Brazil
26 films
Germany
17 films
Canada
13 films
Italy
12 films
Australia
10 films
Ireland
8 films
Belgium
8 films
English
230 films
French
54 films
Portuguese
31 films
German
20 films
Spanish
19 films
Italian
17 films
Russian
11 films
Japanese
8 films
Hindi
7 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 75 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Isabel’s most liked review

The Witch

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Como boa história de bruxaria que é, a temática da vilificação da feminilidade não poderia deixar de aparecer. Katherine se ressente de Thomasin por ter perdido o bebê e deseja leva-la para a cidade, para servir na casa de outra família, pois a menina já está crescida. O pintinho encontrado…

More reviews

Isabel’s most liked list

Feito Por Elas

Lista de filmes abordados no podcast do projeto Feito Por Elas. Links nas notas.

anticast.com.br/podcast/feitoporelas/
Facebook: www.facebook.com/cinemafeitoporelas/
Twitter: twitter.com/feitoporlas_
Instagram: www.instagram.com/feitoporelas_/
Letterboxd: letterboxd.com/FpE/
E-mail: contato@feitoporelas.com.br

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Rocky V
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

No Rastro do Eldorado

Films watched in 2016

  • Singin' in the Rain
  • Ingrid Bergman: In Her Own Words
  • Right Now, Wrong Then
  • Sunset Song
  • The Neon Demon
  • Warcraft
  • Embrace of the Serpent
  • Charlie Wilson's War
  • Neon Bull
  • Indignation
  • No Home Movie
  • Bridget Jones's Baby
  • Midnight Special
  • For the Love of Spock
  • Toute une nuit
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Being George Clooney
  • Arrival
  • Gilmore Girls: A Year in the Life
  • Persepolis
  • Driving Miss Daisy
  • Horse Money
  • The Voices
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Women He's Undressed
  • Chicken with Plums
  • Forks Over Knives
  • Ellis
  • Tea Time
  • Doctor Strange
  • Everybody Wants Some!!
  • The Secret Life of Pets
  • I'm So Excited!
  • What We Do in the Shadows
  • Swiss Army Man
  • I Love You Phillip Morris
  • Race
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • The Matrix
  • Bound
  • Julieta
  • Gregório de Mattos
  • A Bigger Splash
  • Sonho de Valsa
  • Sea of Roses
  • Fingersmith
  • At the Floral Ball
  • The Jungle Book
  • A Four-Year-Old Heroine
  • Pierrette's Escapades
  • Madam's Fancies
  • On the Barricade
  • The Glue
  • A Sticky Woman
  • The Birth, the Life, and the Death of Christ
  • The Consequences of Feminism
  • Félix Mayol Performs
  • La polka des trottins
  • Lilas blanc
  • Faust et Méphistophélès
  • Serpentine Dance by Lina Esbrard
  • The Cabbage-Patch Fairy
  • Bonne d'enfants et soldat
  • Florence Foster Jenkins
  • The 100 Years Show
  • Wiener-Dog
  • The Handmaiden
  • Dukhtar
  • Dementia
  • Elle
  • Persuasion
  • Sweet Bean
  • Freshwater Assassins
  • The Mourning Forest
  • The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young
  • The Vampire
  • Voyage to the Sky
  • 13th
  • The Lobster
  • Broadway by Light
  • Suzaku
  • Cloud Atlas
  • I Will Follow
  • Selma
  • Middle of Nowhere
  • Westworld
  • Seven Samurai
  • Sing Street
  • Don't Call Me Son
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • American Mary
  • Estátua!
  • A Mão que Afaga
  • Uma Primavera
  • Aquarius
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Elephant
  • Johnny Guitar
  • Bikes vs Cars
  • American Psycho
  • The Season of Men
  • The Shallows
  • God Loves Uganda
  • Mildred Pierce
  • The Silences of the Palace
  • Love & Friendship
  • Captain America: Civil War
  • Aquarius
  • Perfect Blue
  • Star Trek Beyond
  • Deadpool
  • Bluebeard
  • Fat Girl
  • Suspense
  • Becoming Jane
  • The Piano
  • Nocturnal Uproar
  • The Portrait of a Lady
  • Bright Star
  • An Angel at My Table
  • Green Vinyl
  • Tallulah
  • In a World...
  • The Nice Guys
  • Smoke Gets in Your Eyes
  • Irrational Man
  • Monsoon Wedding
  • The Namesake
  • Green Room
  • Breathless
  • The Beginning of Life
  • Like Crazy
  • Durval Records
  • Salaam Bombay!
  • Ghostbusters
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Invitation
  • Hotel Atlântico
  • Ghostbusters
  • A Hidden Life
  • The History of Eternity
  • Hour of the Star
  • The Mask You Live In
  • Ali Wong: Baby Cobra
  • Love, Plastic and Noise
  • Zootopia
  • Cássia
  • Chatô, The King of Brazil
  • The Magdalene Sisters
  • Vessel
  • Rust and Bone
  • In the Mood for Love
  • Piper
  • Finding Dory
  • Chungking Express
  • I Am Love
  • My Man Godfrey
  • The Conjuring 2
  • Trago Comigo
  • Ali
  • Fat City
  • Sixteen Candles
  • Weird Science
  • Uncle Buck
  • She's Having a Baby
  • Curly Sue
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Vagabond
  • The Beaches of Agnès
  • Magic in the Moonlight
  • Nowhere Boy
  • Raise the Red Lantern
  • Hitchcock/Truffaut
  • Requiem for the American Dream
  • Look Who's Back
  • Senso
  • Europe '51
  • Catching the Sun
  • Olmo & the Seagull
  • The Assassin
  • Money Monster
  • Umberto D.
  • Carol
  • Fed Up
  • Anomalisa
  • Love & Mercy
  • The Dressmaker
  • The Red Shoes
  • X-Men: Apocalypse
  • Religulous
  • In Darkness
  • Fathers and Daughters
  • Europa Europa
  • Away from Her
  • In the Heat of the Night
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Only God Forgives
  • Angry Harvest
  • Paisan
  • Scenes from a Marriage
  • Pink Floyd - The Wall
  • Ben-Hur
  • Tropico
  • Lemonade

See all 319

Highly rated films Isabel missed

  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Cameraperson
  • How to Build a Time Machine
  • A Silent Voice

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more