2019

Isabel Wittmann Isabel Wittmann’s year to date

Isabel’s highest rated films

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Guaxuma

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★½

  • Mesmo com Tanta Agonia

    ★★★★½

  • Love and Anarchy

    ★★★★

  • The Seduction of Mimi

    ★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★

  • A Night at the Garden

    ★★★★

  • Black Sheep

    ★★★★

  • Late Afternoon

    ★★★★

  • Awakenings

    ★★★★

  • Big

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 24.5 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

The Dancing Pig

Jan 1

Most Watched

Glass

twice

Last Film

End Game

Feb 21

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Comedy
13 films
Documentary
8 films
Thriller
7 films
Horror
6 films
Romance
6 films
Animation
5 films
Mystery
4 films
Fantasy
4 films
Sci Fi
3 films
USA
27 films
Brazil
6 films
UK
5 films
Canada
5 films
Italy
4 films
France
3 films
Ireland
2 films
China
2 films
Japan
1 film
Hong Kong
1 film
English
34 films
Portuguese
8 films
Italian
6 films
French
3 films
German
3 films
Spanish
2 films
Japanese
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Isabel’s most liked review

Glass

Embar🦍Glass


(Dscp)

More reviews

Isabel’s most liked list

Filmes dirigidos por mulheres lançados no Brasil em 2019

Para os filmes lançados no cinema, a fonte é o Filme B:
www.filmeb.com.br/calendario-de-estreias
As estreias em home video e streaming são restiradas da lista "2019: estreias em VOD ou streaming", de Chico Fireman: letterboxd.com/chicofireman/list/2019-estreias-em-vod-ou-streaming/

Última atualização: 12/02

More lists

Highs and Lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Animal Behaviour
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Incredibles 2
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Noir Blue

Films watched in 2019

  • End Game
  • Period. End of Sentence.
  • Incredibles 2
  • Tea For Two
  • I Remember the Crows
  • Dumplin'
  • Swept Away
  • Seven Beauties
  • Love and Anarchy
  • The Seduction of Mimi
  • RBG
  • The Favourite
  • Night of the Living Dead
  • Minding the Gap
  • A Night at the Garden
  • Lifeboat
  • Black Sheep
  • Late Afternoon
  • One Small Step
  • Animal Behaviour
  • Air Doll
  • Green Book
  • It
  • Dead Ringers
  • Eighth Grade
  • Vice
  • A League of Their Own
  • If Beale Street Could Talk
  • Awakenings
  • Big
  • In the Mood for Love
  • Glass
  • Glass
  • Split
  • eXistenZ
  • The Fly
  • Videodrome
  • Unbreakable
  • Noir Blue
  • Maré
  • Guaxuma
  • Mesmo com Tanta Agonia
  • Kris Bronze
  • The Night Manager
  • First Man
  • Bird Box
  • Boca de Loba
  • Morocco
  • The Dancing Pig

Highly rated films Isabel missed

  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Avengers: Endgame
  • Honey Boy
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Monos
  • Us

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more