Sort by

anjoao has logged 87 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Incantation

Incantation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Giallo

Giallo

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hell's Bells

Hell's Bells

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guardado, Hermano

Guardado, Hermano

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cielo Rojo (Gigantes de Metal)

Cielo Rojo (Gigantes de Metal)

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The River Murders

The River Murders

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
He Loves Me… He Loves Me Not

He Loves Me… He Loves Me Not

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mega Shark vs. Mecha Shark

Mega Shark vs. Mecha Shark

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slasher.com

Slasher.com

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tamako in Moratorium

Tamako in Moratorium

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brazen

Brazen

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Poison Rose

The Poison Rose

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ouija Shark

Ouija Shark

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil Lives Here

The Devil Lives Here

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lake Placid vs. Anaconda

Lake Placid vs. Anaconda

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Mesa of Lost Women

Mesa of Lost Women

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Twins

Twins

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Absentia

Absentia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Springtime

Springtime

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry