RSS feed for ellisha

ellisha has logged 205 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Antenna

The Antenna

2019
×
Edit this entry  
24
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lara

Lara

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★
Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Servant

The Servant

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
Hunted

Hunted

1952
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nick of Time

Nick of Time

1995
×
★★
Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★
Edit this entry  
23
Desperado

Desperado

1995
×
★★
Edit this entry  
22
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
11
Animals

Animals

2019
×
★★
Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
05
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★
Edit this entry  
02
So Long at the Fair

So Long at the Fair

1950
×
★★★
Edit this entry  
01
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★
Edit this entry  
28
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★
Edit this entry  
27
The Murder of Mr. Devil

The Murder of Mr. Devil

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
The Passion of Remembrance

The Passion of Remembrance

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
Edit this entry  
26
Kokoa

Kokoa

2001
×
Edit this entry  
26
Samba the Great

Samba the Great

1977
×
Edit this entry  
26
Return of an Adventurer

Return of an Adventurer

1966
×
Edit this entry  
26
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry