• The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • Underwater

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • 21 Bridges

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • The Garden of Evening Mists

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Angel Has Fallen

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★

  • Crawl

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Kingdom

    ★★★½

  • The Silence

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Wounds

  • I Am Mother

    ★★★★

  • Escape Room

    ★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Sicario: Day of the Soldado

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • The Ritual

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★½

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★★

  • Lake Mungo

    ★★★½

  • 21

    ★★★½

  • The Lake House

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Blast from the Past

    ★★★½

  • The Interview

    ★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • Sleeping with the Enemy

    ★★★

  • The Heartbreak Kid

    ★★★★