Sort by

Izzie has logged 147 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Damage

Damage

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captives

Captives

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gaea Girls

Gaea Girls

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tender Is the Night

Tender Is the Night

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Candy

Candy

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sisters of Death

Sisters of Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bratz

Bratz

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Attraction

Attraction

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Behind Convent Walls

Behind Convent Walls

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Girl

Once Upon a Girl

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry