• Firestarter

    ★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • Ruisdael Clouds

  • White Hole

  • Diary

  • True Places

  • Pretend You're There

  • open sky / open sea / open ground

  • When Angels Speak of Love

  • Alive in Death

  • D'Homme A Homme

  • Global Fruit

  • Memory Playthrough

  • Blue Room

  • The Bubble

    ★★★½

  • Ambulance

    ★★★★

  • X

    ★½

  • Self-Portrait

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★

  • The Batman

    ★★½

  • Texas Chainsaw Massacre

    ★★★★

  • vs

  • Kimi

    ★★★½

  • Moonfall

    ★★★

  • Answering the Sun

    ★★★★★

  • Constant

  • Resurrection

    ½

  • Scream

    ★★★

  • The 355

    ½

  • 2222012

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Don't Look Up

    ½

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★★★

  • House of Gucci

    ★★

  • Goat

  • tick, tick...BOOM!

    ★★

  • Wasteland No. 3: Moons, Sons

  • Eternals

  • Other Tidal Effects

  • Cube

  • The Afterlight

  • Robin Robin

    ★★

  • The Hand That Sings

  • Contour

  • Cry Macho

    ★★★

  • The Humans

    ★★½

  • Dashcam

    ★★★

  • Golden Jubilee

  • Autoethnography

  • Polycephaly in D

    ★★★½

  • Earwig

    ★★★

  • Kate

  • Dear Evan Hansen

    ★½

  • Halloween Kills

    ★★★

  • Last Night in Soho

  • The Lost Daughter

    ★★½

  • Spencer

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★★½

  • Malignant

    ★★★

  • Candyman

    ★★

  • Reminiscence

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★

  • Respect

    ★★

  • Fou de Bassan

    ★★½

  • Mad God

    ★★★½

  • Zeros and Ones

    ★★★★