Evan has logged 158 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Carrie

Carrie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Choke

Choke

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Keita! The Voice of the Griot

Keita! The Voice of the Griot

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Is the End

This Is the End

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Faust

Faust

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Oogieloves in the Big Balloon Adventure

The Oogieloves in the Big Balloon Adventure

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry