Sort by

evan has logged 189 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Orion: The Man Who Would Be King

Orion: The Man Who Would Be King

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Left On Purpose

Left On Purpose

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
#Horror

#Horror

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
James White

James White

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Man Down

Man Down

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Burnt

Burnt

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Circle

Circle

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry