Izzi has logged 186 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brave

Brave

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Firebringer

Firebringer

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Iliza Shlesinger: Freezing Hot

Iliza Shlesinger: Freezing Hot

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Iliza Shlesinger: Confirmed Kills

Iliza Shlesinger: Confirmed Kills

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lucas Brothers: On Drugs

Lucas Brothers: On Drugs

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hannibal Buress: Live From Chicago

Hannibal Buress: Live From Chicago

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry