Sort by

izzy has logged 153 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Strokes: MTV $2 Bill Concert

The Strokes: MTV $2 Bill Concert

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
★★★★★
Edit this entry  
05
Degrassi Goes Hollywood

Degrassi Goes Hollywood

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Boss Baby: Get That Baby!

The Boss Baby: Get That Baby!

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Transit

In Transit

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Catfish

Catfish

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
In Transit

In Transit

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Brood

The Brood

1979
×
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear City

Fear City

1984
×
Read the review Edit this entry  
25
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
Edit this entry  
14
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
Edit this entry  
30
Flower

Flower

1967
×
Edit this entry  
27
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unstable Fables: 3 Pigs & a Baby

Unstable Fables: 3 Pigs & a Baby

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
18
There's Nothing You Can Do.

There's Nothing You Can Do.

2008
×
Edit this entry  
18
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Frownland

Frownland

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Gargantuan

Gargantuan

1992
×
Read the review Edit this entry  
07
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mirror

The Mirror

1997
×
Read the review Edit this entry  
02
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry