Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Days

Last Days

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog

Dog

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gerry

Gerry

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Read the review Edit this entry  
09
Finding Forrester

Finding Forrester

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonfall

Moonfall

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Even Cowgirls Get the Blues

Even Cowgirls Get the Blues

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★
Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Identity

Identity

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★
Edit this entry  
21
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry