Sort by

Joe has logged 627 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brink!

Brink!

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
Eddie's Million Dollar Cook Off

Eddie's Million Dollar Cook Off

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry