Sort by

J1W_GTPL has logged 281 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unaired Abduction Interview

Unaired Abduction Interview

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gulf of Silence

The Gulf of Silence

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Akhanda

Akhanda

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Firefox

Firefox

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Alien Reptilian Legacy

Alien Reptilian Legacy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mark of the Witch

Mark of the Witch

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mirage Men

Mirage Men

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Caprice

Caprice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry