Jeffrey has logged 92 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
'71

'71

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mend

The Mend

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cop Car

Cop Car

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Still Life

Still Life

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Grandma

Grandma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Laggies

Laggies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stop the Pounding Heart

Stop the Pounding Heart

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry