Jeffrey has logged 91 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Millions

Millions

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mascots

Mascots

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vers Nancy

Vers Nancy

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bamako

Bamako

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manifest Destiny: The Lewis & Clark Musical Adventure

Manifest Destiny: The Lewis & Clark Musical Adventure

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry