Sort by

Jeffrey has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strange Negotiations

Strange Negotiations

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lost Thing

The Lost Thing

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maiden

Maiden

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What They Had

What They Had

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Light from Light

Light from Light

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Gemini

Gemini

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry