Jabe has logged 235 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Ringu

Ringu

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Angèle

Angèle

2021
×
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blow Up of Blow-Up

Blow Up of Blow-Up

2016
×
Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Greed

Greed

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry