Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adrienne

Adrienne

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Story

Love Story

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Read the review Edit this entry  
24
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Murder Among the Mormons

Murder Among the Mormons

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
Read the review Edit this entry  
17
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Read the review Edit this entry  
03
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In Good Company

In Good Company

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
Flipped

Flipped

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Searchers

The Searchers

1956
×
Read the review Edit this entry  
16
The Day After

The Day After

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Read prior review Edit this entry  
07
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Read prior review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
28
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Read the review Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry