• The Matrix Resurrections

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • Passing

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★

  • Nomadland

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Alien: Harvest

    ★½

  • Alien: Alone

    ★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★★

  • The Tomorrow Man

  • Vice

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Never Look Away

    ★★

  • At Eternity's Gate

    ★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • The Wild Pear Tree

    ★★★½

  • Capernaum

    ★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • 3 Faces

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Bao

    ★★★★

  • Ready Player One

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • The Reluctant Radical

    ★★★½

  • Two Piece

    ★★

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★

  • The Post

  • All the Money in the World

  • Grace

    ★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Achoo

    ★★½

  • Watu Wote: All of Us

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • My Nephew Emmett

    ★★½

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★½

  • 2048: Nowhere to Run

    ★★

  • Downsizing

    ★★½

  • The Death of Stalin

    ★★½

  • Weeds

  • Molly's Game

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★½

  • Battle of the Sexes

    ★½

  • Olaf's Frozen Adventure

    ½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Darkest Hour

    ★★