Sort by

Jack has logged 444 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Breathe

Breathe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Robbery

The Robbery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mountains of Mourne

The Mountains of Mourne

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hydrangea

Hydrangea

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It’s All Right, It’s Ok

It’s All Right, It’s Ok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry