Sort by

Jack has logged 46 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Culloden

Culloden

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maggie Simpson in Playdate with Destiny

Maggie Simpson in Playdate with Destiny

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
São Paulo, S.A.

São Paulo, S.A.

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Animal House

Animal House

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
13
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
01
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry