Sort by

Jack has logged 79 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mother

Mother

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Genre

Genre

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Cuties

Cuties

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bruce Springsteen's Letter to You

Bruce Springsteen's Letter to You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
He Dreams of Giants

He Dreams of Giants

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bruce Springsteen: The Promise - The Making of Darkness on the Edge of Town

Bruce Springsteen: The Promise - The Making of Darkness on the Edge of Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry