By week

Jan Dec
  • 195 Films logged
  • 16.2 Average per month
  • 3.7 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Bambi

Jan 1

Last Film

Shrek 2

Dec 14

Diary Milestones

Inception
50th Apr 8
The Dark Knight Rises
100th Jul 6
Reservoir Dogs
150th Oct 12

Most Watched

The Artist

3 times

The Life Aquatic with Steve Zissou

twice

One Hundred and One Dalmatians

twice

The Avengers

twice

Hiroshima Mon Amour

twice

Genres, countries & languages

Drama
105 films
Comedy
80 films
Adventure
40 films
Romance
38 films
Crime
33 films
Thriller
32 films
Fantasy
32 films
Action
30 films
Family
30 films
Animation
23 films
USA
155 films
UK
36 films
France
33 films
Germany
13 films
Japan
7 films
Italy
6 films
USSR
5 films
Canada
4 films
Austria
3 films
Belgium
3 films
English
162 films
French
18 films
Russian
4 films
Japanese
2 films
Italian
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film
German
1 film
History
Average 4.62
Western
Average 4.30
War
Average 4.23
Music
Average 4.20
Drama
Average 4.16
Romance
Average 4.04
Documentary
Average 4.00
Crime
Average 3.98
Comedy
Average 3.89
Thriller
Average 3.88
Japan
Average 4.36
USSR
Average 4.20
Italy
Average 4.17
Germany
Average 4.04
Canada
Average 4.00
France
Average 3.98
UK
Average 3.97
USA
Average 3.89
Russian
Average 4.25
French
Average 4.00
English
Average 3.90

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Jack’s most liked list

Highs and lows

Highest average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Thor
Average weighted rating:

2.8

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Bruce Springsteen - The Promise – The Making of Darkness on the Edge of Town
Average weighted rating:

3.7

Rated higher than average Patron

Noi the Albino

★★★★★ vs 3.70

Cemetery Junction

★★★★½ vs 3.29

The Life Aquatic with Steve Zissou

★★★★★ vs 3.80

The Darjeeling Limited

★★★★★ vs 3.80

Killing Them Softly

★★★★½ vs 3.31

Dead Man

★★★★★ vs 3.89

Rated lower than average Patron

Home Alone

★★½ vs 3.79

Bob le Flambeur

★★½ vs 3.79

Thor

★½ vs 2.78

The Amazing Spider-Man

★★ vs 3.27

Mars Attacks!

★★ vs 3.21

Nausicaä of the Valley of the Wind

★★★ vs 4.14

Films Jack watched in 2012

  • Shrek 2
  • Shrek
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lion King
  • Collateral
  • The Santa Clause
  • Amour
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Home Alone
  • Boogie Nights
  • Fight Club
  • Mary and Max
  • Slumdog Millionaire
  • Silver Linings Playbook
  • Beasts of the Southern Wild
  • Children of Men
  • Argo
  • Hard Eight
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Big Lebowski
  • GoodFellas
  • Labyrinth
  • The Master
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Skyfall
  • The American
  • The Shining
  • Casino Royale
  • Pickup on South Street
  • It Might Get Loud
  • Se7en
  • John Dies at the End
  • Sergeant York
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Yellow Sky
  • Mars Attacks!
  • Looper
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • The Breakfast Club
  • All That Jazz
  • Annie Hall
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Cemetery Junction
  • Reservoir Dogs
  • Galaxy Quest
  • Little Miss Sunshine
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Team America: World Police
  • This Is Spinal Tap
  • Back to the Future Part II
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Toy Story 3
  • Pierrot le Fou
  • Killing Them Softly
  • Big
  • Monsters, Inc.
  • Tootsie
  • Samsara
  • Brazil
  • Adaptation.
  • The Sting
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Zombieland
  • Casablanca
  • Bronson
  • Rio Bravo
  • Moon
  • Wristcutters: A Love Story
  • Magnolia
  • Sin City
  • Kramer vs. Kramer
  • Glengarry Glen Ross
  • The Intouchables
  • Le Trou
  • Papillon
  • Hook
  • A Separation
  • Peter Pan
  • Warrior
  • L'Atalante
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • The Bourne Legacy
  • The Departed
  • Ballad of a Soldier
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Full Metal Jacket
  • Ugetsu
  • Gattaca
  • Ted
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • The Pianist
  • For a Few Dollars More
  • The Amazing Spider-Man
  • Carnage
  • Up
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Office Space
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • The Artist
  • Prometheus
  • Moonrise Kingdom
  • The Truman Show
  • Lethal Weapon
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Men in Black 3
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Men in Black II
  • Hercules
  • The Emperor's New Groove
  • The Avengers
  • Cool Hand Luke
  • Dr. Horrible's Sing-Along Blog
  • Gladiator
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • The Verdict
  • 12 Angry Men
  • The Cranes Are Flying
  • Jaws
  • The Sacrifice
  • This Film Is Not Yet Rated
  • The Avengers
  • Thor
  • Dead Man
  • Ivan's Childhood
  • Noi the Albino
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • There Will Be Blood
  • Another Year
  • Groundhog Day
  • The Red Balloon
  • The Cabin in the Woods
  • March of the Penguins
  • Beginners
  • Bad Day at Black Rock
  • Inception
  • Mirror
  • Bob le Flambeur
  • Young Frankenstein
  • A Zed & Two Noughts
  • Sans Soleil
  • Drive
  • Run Lola Run
  • The Times of Harvey Milk
  • In the Mood for Love
  • Apocalypse Now
  • The Great Dictator
  • Synecdoche, New York
  • Funny Games
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Little Mermaid
  • The Muppets
  • Orpheus
  • Last Year at Marienbad
  • Night and Fog
  • Hiroshima Mon Amour
  • Hot Fuzz
  • Rushmore
  • The Rules of the Game
  • Pickpocket
  • After Hours
  • Lady and the Tramp
  • The Usual Suspects
  • North by Northwest
  • JFK
  • Some Like It Hot
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Barry Lyndon
  • The Conversation
  • The Descendants
  • The Artist
  • Fantastic Mr. Fox
  • Almost Famous
  • Beauty and the Beast
  • La Jetée
  • The Darjeeling Limited
  • The Artist
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Shame
  • Fantasia
  • Back to the Future
  • Bruce Springsteen - The Promise – The Making of Darkness on the Edge of Town
  • Stranger Than Fiction
  • American Beauty
  • Bambi

World map

Highly rated films Jack is yet to see

  • Wolf Children
  • Casting Blossoms to the Sky
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal
  • Ship of Theseus
  • What the Day Owes the Night
  • Final Cut: Ladies and Gentlemen
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings
  • Romancing in Thin Air

Highly rated with Jack’s friends Patron

  • Shame
  • Django Unchained
  • The Master
  • The Avengers
  • Moonrise Kingdom
  • The Cabin in the Woods
  • Looper
  • Skyfall
  • Argo
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Holy Motors
  • ParaNorman
  • Hugo
  • The Artist
  • Beasts of the Southern Wild
  • The Raid
  • The Dark Knight Rises
  • The Grey
  • Killer Joe
  • Bernie
  • The Descendants
  • Magic Mike
  • Killing Them Softly
  • Safety Not Guaranteed
  • 21 Jump Street
  • Cloud Atlas
  • Lincoln
  • Ted
  • Chronicle
  • Prometheus
  • Brave
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Lawless
  • Haywire
  • The Hunger Games
  • The Amazing Spider-Man
  • Men in Black 3
  • The Bourne Legacy
  • John Carter

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more