By week

Jan Dec
  • 720 Films logged
  • 60 Average per month
  • 13.8 Average per week
Jan Dec
  • 20 Lists created
  • 1.7 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Little Fish

Jan 1

Last Film

Memoria

Dec 31

Diary Milestones

Office Space
50th Jan 26
Long Shot
100th Feb 18
The Way Back
150th Mar 12
Sylvie's Love
200th Apr 5
Forgetting Sarah Marshall
250th Apr 28
Bo Burnham: Inside
300th Jun 2
A Quiet Place
400th Jul 17
Ahed's Knee
500th Sep 13

Most Watched

The French Dispatch

4 times

The Beta Test

3 times

Spencer

3 times

Avengers: Infinity War

twice

The Novice

twice

There Will Be Blood

twice

Dune

twice

Cryptozoo

twice

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
378 films
Comedy
185 films
Thriller
117 films
Adventure
106 films
Action
95 films
Documentary
90 films
Sci Fi
87 films
Crime
81 films
Romance
77 films
Horror
74 films
USA
560 films
UK
133 films
France
66 films
Germany
39 films
Canada
33 films
Italy
16 films
Belgium
12 films
China
11 films
Sweden
10 films
Mexico
10 films
English
598 films
French
22 films
Spanish
13 films
Italian
8 films
German
7 films
Japanese
7 films
Korean
6 films
Portuguese
5 films
Western
Average 3.94
Music
Average 3.77
Documentary
Average 3.75
War
Average 3.75
History
Average 3.74
Drama
Average 3.72
Crime
Average 3.70
Animation
Average 3.65
Romance
Average 3.62
Thriller
Average 3.56
Chile
Average 4.20
Austria
Average 3.88
Denmark
Average 3.86
South Korea
Average 3.83
Romania
Average 3.75
Mexico
Average 3.75
Slovenia
Average 3.75
Spain
Average 3.72
Hong Kong
Average 3.71
Netherlands
Average 3.71
Spanish
Average 3.88
Italian
Average 3.88
Korean
Average 3.83
Portuguese
Average 3.70
French
Average 3.68
Japanese
Average 3.64
German
Average 3.64
English
Average 3.54

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 71 Added 122

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jack’s most liked review

The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

★★★½

oh no i misread it as picnic in needle park and ruined my afternoon :(

More reviews

Jack’s most liked list

Ennio
Kadaisi Vivasayi
Life of Crime: 1984-2020

Letterboxd’s ‘Official’ Top 50 of 2021

It was updated after the weekends. It's ranked by avg l.b. user rating, extracted from here.

Included documentaries and festival films of 2020/2019 that had their first national release in 2021 (i.e. Some Kind of Heaven, The Killing of Two Lovers, Little Fish). Note: I only included confirmed 2021 releases,…

More lists

Highs and lows

Highest average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Who's With Me?

Rated higher than average Patron

John and the Hole

★★★★ vs 2.63

The French Dispatch

★★★★★ vs 3.69

The Darjeeling Limited

★★★★★ vs 3.80

The Life Aquatic with Steve Zissou

★★★★★ vs 3.80

Lenny

★★★★★ vs 3.84

False Positive

★★★½ vs 2.37

Rated lower than average Patron

Play Misty for Me

★★ vs 3.39

Annette

★★ vs 3.37

Fear Street: 1978

★★ vs 3.37

Dashcam

vs 2.31

Don't Look Now

★★½ vs 3.80

Scooby-Doo

★★ vs 3.23

Films Jack watched in 2021

  • Memoria
  • The Apartment
  • Joji
  • The French Dispatch
  • History of the Occult
  • The Alpinist
  • Controlling Britney Spears
  • The Good Boss
  • Phantom Thread
  • Spider-Man: No Way Home
  • Sarpatta Parambarai
  • Oasis Knebworth 1996
  • A Cop Movie
  • Spider-Man: Far from Home
  • Sardar Udham
  • Belle
  • A Canterbury Tale
  • Miracle on 34th Street
  • Encanto
  • A Close Shave
  • The Wrong Trousers
  • Jack Frost
  • Inherent Vice
  • The Matrix Resurrections
  • The Last Days
  • Cyrano
  • BoJack Horseman Christmas Special
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • The Worst Person in the World
  • The Muppet Movie
  • The Last Duel
  • South Park: Post COVID: The Return of COVID
  • What Do We See When We Look at the Sky?
  • To Chiara
  • The Hand of God
  • Azor
  • Black Christmas
  • The Santa Clause
  • Ant-Man and the Wasp
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Beta Test
  • West Side Story
  • Happening
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Great Freedom
  • Nightmare Alley
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Jingle All the Way
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Avengers: Infinity War
  • The Novice
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • I Knew Her Well
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • House of Gucci
  • Don't Look Up
  • Apples
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Tear Along the Dotted Line
  • Being the Ricardos
  • Adrienne
  • The Power of the Dog
  • The Master
  • Free Solo
  • The Summit of the Gods
  • Prayers for the Stolen
  • The Beatles: Get Back
  • Nitram
  • Black Panther
  • There Will Be Blood
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Interstellar
  • South Park: Post COVID
  • Blood Simple
  • Knives Out
  • Bruce Springsteen & The E Street Band - The Legendary 1979 No Nukes Concerts
  • The French Dispatch
  • Licorice Pizza
  • Blossoms & Blood
  • Punch-Drunk Love
  • Magnolia
  • Help
  • King Richard
  • Chess of the Wind
  • Thor: Ragnarok
  • Boogie Nights
  • Hard Eight
  • Spencer
  • In the Cut
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Grand Budapest Hotel
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Little Miss Sunshine
  • Moonrise Kingdom
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Cool Hand Luke
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Paris, 13th District
  • Gremlins
  • All Too Well: The Short Film
  • Hive
  • Fantastic Mr. Fox
  • tick, tick...BOOM!
  • Arrival
  • The Darjeeling Limited
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Coco
  • The French Dispatch
  • Spencer
  • Drive My Car
  • The Harder They Fall
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Beta Test
  • Boiling Point
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Serial Mom
  • The Humans
  • Dune
  • Scooby-Doo
  • Get Out
  • C'mon C'mon
  • Belfast
  • With the Filmmaker: Wes Anderson
  • The Royal Tenenbaums
  • Creature from the Black Lagoon
  • Night of the Living Dead
  • Rushmore
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Vanishing
  • Phantom of the Opera
  • The Wolf Man
  • Bottle Rocket
  • Van Helsing
  • Squid Game
  • Red Rocket
  • They Live
  • Don't Look Now
  • Red Post on Escher Street
  • Young Frankenstein
  • Coraline
  • Ratatouille
  • Bride of Frankenstein
  • The Invisible Man
  • Sisyphus
  • The Mummy
  • Frankenstein
  • Dracula
  • Last Night in Soho
  • Dune
  • A Hero
  • The Silence of the Lambs
  • Lamb
  • Singin' in the Rain
  • The Thing
  • Halloween Kills
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Candyman
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • An American Werewolf in London
  • Ste. Anne
  • France
  • Shaun of the Dead
  • The Girl and the Spider
  • Mädchen in Uniform
  • Corpse Bride
  • Final Destination 2
  • Muppets Haunted Mansion
  • No Time to Die
  • Final Destination
  • Spectre
  • The Fog
  • The Wicker Man
  • The Haunting
  • Big Deal on Madonna Street
  • Hush
  • The French Dispatch
  • Isle of Dogs
  • Friday the 13th
  • Ant-Man
  • Jumanji
  • Frankenweenie
  • I Know What You Did Last Summer
  • Little Shop of Horrors
  • Titane
  • The Many Saints of Newark
  • Demolition Man
  • Caprice
  • The Souvenir: Part II
  • The Souvenir
  • Introduction
  • In Front of Your Face
  • Spencer
  • Jackie
  • Cats & Dogs
  • Drive
  • The Flintstones
  • Bergman Island
  • Becoming Cousteau
  • The Beta Test
  • Scarborough

See all 720

World map

Highly rated films Jack is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Jujutsu Kaisen 0
  • Fabian: Going to the Dogs
  • We Made a Beautiful Bouquet
  • The Crossing
  • Mandela
  • Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Highly rated with Jack’s friends Patron

  • Mulholland Drive
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • It's a Wonderful Life
  • In the Mood for Love
  • Eyes Wide Shut
  • Die Hard
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Silence of the Lambs
  • Heat
  • Chungking Express
  • The Thing
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Halloween
  • When Harry Met Sally...
  • The Beatles: Get Back
  • The Matrix
  • Boogie Nights
  • Spirited Away
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Scream
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Memories of Murder
  • Fantastic Mr. Fox
  • Spider-Man 2
  • Possession
  • The Royal Tenenbaums
  • Thief
  • Black Christmas
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • House
  • The Muppet Christmas Carol
  • Fallen Angels
  • Bo Burnham: Inside
  • 2046
  • Drive My Car
  • Beau Travail
  • The Worst Person in the World
  • The Long Goodbye
  • West Side Story
  • Memoria
  • Licorice Pizza
  • Moonstruck
  • The Father
  • Minari
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Nightmare Alley
  • Midnight Mass
  • A Hero
  • Mare of Easttown
  • Happy Together
  • Petite Maman
  • Spider-Man
  • Casino Royale
  • Red Rocket
  • Collateral
  • The Power of the Dog
  • Flee

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more