By week

Jan Dec
  • 604 Films logged
  • 50.3 Average per month
  • 11.6 Average per week
Jan Dec
  • 35 Lists created
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Lost Daughter

Jan 1

Last Film

Divorce Italian Style

Dec 31

Diary Milestones

Resurrection
50th Jan 24
O.J.: Made in America
100th Feb 16
Cheaper by the Dozen
150th Mar 9
Analyze That
200th Apr 7
Dude, Where's My Car?
250th May 22
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
300th Jun 19
The Queen
400th Sep 8
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
500th Nov 6

Most Watched

After Yang

5 times

Everything Everywhere All at Once

4 times

The Batman

3 times

Nope

twice

Turning Red

twice

Triangle of Sadness

twice

Marcel the Shell with Shoes On

twice

The Bob's Burgers Movie

twice

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
300 films
Comedy
201 films
Thriller
96 films
Crime
84 films
Adventure
77 films
Romance
76 films
Documentary
76 films
Action
71 films
Animation
69 films
Mystery
66 films
USA
470 films
UK
96 films
France
58 films
Canada
28 films
Germany
24 films
Japan
22 films
Italy
14 films
India
13 films
Sweden
13 films
Spain
11 films
English
486 films
French
23 films
Japanese
14 films
Spanish
9 films
Tamil
5 films
Korean
5 films
Hindi
4 films
Italian
4 films
Western
Average 4.00
Music
Average 3.78
Documentary
Average 3.75
Crime
Average 3.74
Drama
Average 3.72
Family
Average 3.69
Animation
Average 3.68
History
Average 3.62
War
Average 3.58
Romance
Average 3.50
Hong Kong
Average 4.25
Turkey
Average 4.25
Switzerland
Average 4.08
Italy
Average 4.07
Germany
Average 4.02
Greece
Average 4.00
Mexico
Average 4.00
New Zealand
Average 4.00
Iran
Average 3.90
Denmark
Average 3.90
Italian
Average 4.38
Persian (Farsi)
Average 3.92
Korean
Average 3.80
French
Average 3.74
Spanish
Average 3.67
English
Average 3.52
Tamil
Average 3.40
Hindi
Average 3.38
Japanese
Average 3.25

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 96 Added 484

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jack’s most liked review

Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

★★★½

It must be nice to live as Richard Linklater, where it is perpetually July

More reviews

Jack’s most liked list

Everything Everywhere All at Once
Kadaisi Vivasayi
Puss in Boots: The Last Wish

Letterboxd’s 'Official' Top 50 of 2022

The list was updated weekly and ranked by avg l.b. user rating, extracted from here.

Included documentaries and festival films of 2021 that had their first national release in 2022 (i.e. After Yang, Hit the Road). Note: I only included confirmed 2022 releases, not generally undistributed 2021 films. The list…

More lists

Highs and lows

Highest average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Blonde
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

The Courtroom

Rated higher than average Patron

Blonde

★★★½ vs 2.04

Triangle of Sadness

★★★★★ vs 3.69

Cemetery Junction

★★★★½ vs 3.29

Bonnie and Clyde

★★★★★ vs 3.91

Toy Story 4

★★★★½ vs 3.44

The Social Network

★★★★★ vs 3.95

Rated lower than average Patron

Blue Bayou

★★ vs 3.69

Shin Ultraman

★★ vs 3.56

The Fabelmans

★★½ vs 4.01

Werewolf by Night

★★ vs 3.48

10 Things I Hate About You

★★½ vs 3.97

Cheaper by the Dozen

★½ vs 2.97

Films Jack watched in 2022

  • Divorce Italian Style
  • The Apartment
  • Confess, Fletch
  • Falcon Lake
  • Vikram
  • Liar Liar
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Roald Dahl's Matilda the Musical
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Billy Elliot
  • Home Alone 3
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • White Christmas
  • The Snowman
  • Spoiler Alert
  • Badhaai Do
  • Scrooged
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Burning Days
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Enola Holmes 2
  • Little Nicholas: Happy As Can Be
  • God's Crooked Lines
  • Return to Seoul
  • Good Night Oppy
  • The Howard Stern Interview: Bruce Springsteen
  • The Night of the 12th
  • Last Film Show
  • Le Notti Bianche
  • White Noise
  • Farha
  • Joyland
  • The Menu
  • The Eternal Daughter
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Till
  • Sr.
  • Babylon
  • The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft
  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special
  • EO
  • The Life of Oharu
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Rise
  • Glass Onion
  • The Inbetweeners Movie
  • Knives Out
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • A Night of Knowing Nothing
  • Women Talking
  • Bones and All
  • The Fabelmans
  • Fantastic Mr. Fox
  • Ciao Alberto
  • Luca
  • Close
  • The Pixar Story
  • Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium
  • Shadows: The Making Of Nope
  • Nope
  • Stutz
  • Racionais MC's: From the Streets of São Paulo
  • Embrace the Panda: Making Turning Red
  • Chan Is Missing
  • Cars
  • Swept Away
  • Garden State
  • Bao
  • Turning Red
  • 20th Century Girl
  • The Warriors
  • The Emperor's New Groove
  • Photocopier
  • The Hole
  • Up
  • My Cousin Vinny
  • Toy Story 4
  • Everything Everywhere All at Once
  • Along Came Polly
  • Inception
  • Toy Story 3
  • The Territory
  • Night of the Coconut
  • Ratatouille
  • All the Beauty and the Bloodshed
  • Shin Ultraman
  • Zen - Grogu and Dust Bunnies
  • Whiplash
  • Coco
  • Neptune Frost
  • Sick of Myself
  • The 1975 'At Their Very Best' Live from Madison Square Garden
  • Apollo 11
  • Three Identical Strangers
  • Selena Gomez: My Mind & Me
  • Causeway
  • Man on Wire
  • Love, Deutschmarks and Death
  • Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
  • Salaam Cinema
  • The Official Story
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • Involuntary
  • No Bears
  • See How They Run
  • The Batman
  • All That Breathes
  • The Wonder
  • Tome of the Unknown: Harvest Melody
  • Over the Garden Wall
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Halloween
  • Twin Peaks: The Missing Pieces
  • All Quiet on the Western Front
  • The Beasts
  • Shrek
  • Nosferatu
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Wendell & Wild
  • Lullaby
  • Little Nicky
  • The Stranger
  • Freaks
  • The 101 Scariest Horror Movie Moments of All Time
  • Final Destination 5
  • Barbarian
  • The Final Destination
  • Final Destination 3
  • Decision to Leave
  • A Couple
  • Full Time
  • The Witch
  • The Descent
  • Triangle of Sadness
  • Scooby-Doo on Zombie Island
  • The Five Devils
  • Clerks III
  • Jacob's Ladder
  • Bodies Bodies Bodies
  • Mulholland Drive
  • Beautiful Beings
  • TÁR
  • The Mist
  • Missing Home
  • 10 Cloverfield Lane
  • Gargi
  • My Brothers and I
  • Halloween Ends
  • Vengeance
  • Psycho
  • Clerks II
  • Blue Velvet
  • The Balcony Movie
  • The Woman King
  • Entergalactic
  • Light & Magic
  • Werewolf by Night
  • Miracle Mile
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Argentina, 1985
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Marcel the Shell with Shoes On, Three
  • Marcel the Shell with Shoes On, Two
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Near Dark
  • The Addams Family
  • Mars One
  • Saw II
  • Saw
  • Stay on Board: The Leo Baker Story
  • Oh, Sun
  • Holy Spider
  • Ring
  • Misery
  • Pumping Iron
  • Sideways
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Stepford Wives
  • The Banshees of Inisherin
  • Blonde
  • Triangle of Sadness
  • Thunder Road
  • The Square
  • Athena
  • Don't Worry Darling
  • Moonage Daydream
  • The Man Who Fell to Earth
  • Pearl
  • Breaking the Waves
  • Meet Cute
  • The Proposition
  • The Naked Kiss
  • Norm Macdonald: Nothing Special
  • The Black Phone
  • Aftersun
  • South Park: The 25th Anniversary Concert
  • Thor: Love and Thunder
  • Spencer

See all 604

World map

Highly rated films Jack is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • The First Slam Dunk
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • A New Old Play
  • Suzume
  • Mukundan Unni Associates™
  • Cherry Magic! THE MOVIE
  • Rebel

Highly rated with Jack’s friends Patron

  • GoodFellas
  • The Godfather
  • Heat
  • The Shining
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Eyes Wide Shut
  • It's a Wonderful Life
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Jurassic Park
  • Jaws
  • Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles
  • The Godfather: Part II
  • Lost Highway
  • Die Hard
  • Halloween
  • When Harry Met Sally...
  • Scream
  • The Piano
  • RRR
  • Drive My Car
  • Get Out
  • Everything Everywhere All at Once
  • All the Beauty and the Bloodshed
  • Petite Maman
  • The Worst Person in the World
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • The Banshees of Inisherin
  • Knives Out
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Deep Cover
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • TÁR
  • Aftersun
  • Top Gun: Maverick
  • Memoria
  • The Fabelmans
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Decision to Leave
  • EO
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • A Hero
  • Happening
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Mass
  • Dune
  • No Bears
  • Predator
  • Red Rocket
  • The Power of the Dog
  • Titane
  • Flee
  • Pig
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Women Talking
  • Fire of Love
  • Licorice Pizza
  • Return to Seoul
  • The Quiet Girl
  • Nope
  • Moonage Daydream

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more