RSS feed for Jack McDermott

Jack McDermott has logged 155 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★½
Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Town

The Town

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blood Machines

Blood Machines

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Endings: The Good, The Bad, and the Insanely Great

Endings: The Good, The Bad, and the Insanely Great

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rain Man

Rain Man

1988
×
★½
Edit this entry  
15
Monstrum

Monstrum

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Haunting

The Haunting

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Absentia

Absentia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bert Kreischer: The Machine

Bert Kreischer: The Machine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill Your Friends

Kill Your Friends

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roar

Roar

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry