• Into the Wild

    Into the Wild

    ★★★★½

    Damn this movie is so good. The nature cinematography is just incredible. The storytelling, perfectly designed characters, and the inclusion of quotes, poetry, and true expression just makes it fantastic.

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★

    Christian Bale did a really good job depicting a psychopath. I really liked the twists aswell.

  • The Ritual

    The Ritual

    ★★★½

    Pretty scary and a really good antagonist. A lot like the Blaire witch project but the characters are more likable, the movie is better made, and the ending is better.

  • Harold & Kumar Go to White Castle

    Harold & Kumar Go to White Castle

    ★★★★

    Funny as hell.

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★★★

    Pretty scary and very weird. The underground aspect makes it so much scarier. Pretty confusing and trippy throughout.

  • The Alpinist

    The Alpinist

    ★★★★½

    Better than free solo. Brilliant cinematography following this very passionate climber. They perfectly describe his journey in being the worlds best alpine free climber.

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★★

    Honestly funny af, I love Jonah hill

  • Project X

    Project X

    ★★★★

    Probably the craziest movie I’ve ever seen, reminds me so much of Superbad.

  • The Strangers

    The Strangers

    ★★★½

    One of the most surreal horro movies I’ve seen. The strangers were often hidden in the background, making the buildup so much better.

  • Big Time Adolescence

    Big Time Adolescence

    ★★★★½

    Super funny with a side of depressing. The character relationship is really ingenious. There is two friends with a big age gap, the younger wants to be cool, and the older wants to be seen as cool. The ending hits you hard, making you look at life a little different.

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★

    Some of the best scenic design I’ve seen. Good amount of unforgettable scenes. I haven’t seen a James Bond movie before this and this was great at introducing the characters. Next up: spectre

  • The Vault

    The Vault

    ★★★½

    Good storytelling and interesting characters. Good reveals and twists.