RSS feed for Jack___________
  • The Translators

    ★★½

  • 30 Dias - Um Carnaval Entre a Alegria e a Desilusão

    ★★★

  • The Platform

    ★★

  • American Factory: A Short Conversation with the Obamas

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★

  • Midsommar

    ★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Parasite

    ★★★½

  • Frankie

  • Sorry We Missed You

    ★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • Skin

    ★★★

  • Yesterday

  • Us

    ★★★

  • Alice

    ★★★

  • Waiting for the Carnival

    ★★★★

  • Synonyms

    ★★★½

  • O Barato de Iacanga

    ★★★½

  • Knock Down the House

    ★★½

  • American Factory

    ★★★

  • The Edge of Democracy

    ★★½

  • Fyre

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Minha Vida em Marte

    ★★½

  • Vice

  • Mary Poppins Returns

    ★★

  • John & Yoko: Above Us Only Sky

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

  • Roma

    ★★

  • Crazy Rich Asians

  • A Very English Scandal

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★½

  • Shoplifters

    ★★★½

  • Behind the Curve

    ★★½

  • Wild Wild Country

  • The Trial

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★

  • Juliet, Naked

    ★★½

  • Generation Wealth

    ★½

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★

  • Wormwood

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

  • Lady Bird

    ★★

  • The Square

    ★★

  • Laerte-se

    ★★★½

  • The Circle

    ★½

  • The Disaster Artist

    ★★½

  • Fits and Starts

    ★★

  • Stories Our Cinema Did (Not) Tell

    ★★★★

  • The Party

    ★½

  • The Lego Batman Movie

  • Self-Criticism of a Bourgeois Dog

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • The Big Sick

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★½

  • Office Christmas Party

    ★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★½

  • Inferno

  • The Red Pill

    ★★

  • Denial

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★½

  • Prevenge

    ★★★

  • Arrival

    ★★½

  • Saint George

    ★★★½