RSS feed for Jack

Jack has logged 74 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Strand, Under the Dark Cloth

Strand, Under the Dark Cloth

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
California Typewriter

California Typewriter

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amer

Amer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love

Love

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escapes

Escapes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry