Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Concrete Plans

Concrete Plans

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Woman

American Woman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Vanishing

The Vanishing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Score

The Score

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry