Jack has logged 371 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Family

Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Big Top Pee-wee

Big Top Pee-wee

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
Troll

Troll

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Leprechaun 4: In Space

Leprechaun 4: In Space

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Rare Exports Inc.

Rare Exports Inc.

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★
Edit this entry  
09
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Action Point

Action Point

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Navigators

The Navigators

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry